MENU
BLOG

Jaki jest koszt importu towarów z zagranicy?

Choć trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki jest koszt import towarów z zagranicy, warto oszacować tę kwotę, aby móc ocenić potencjalny zysk z przyszłych inwestycji. Koszt sprowadzania produktów zależy od wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę już podczas fazy planowania. W rezultacie można uniknąć przykrych niespodzianek i kłopotów z finansowaniem inwestycji, a także oszczędzić na poszczególnych transakcjach.

koszt importu towarów

Co wpływa na koszt importu?

Importując towary z zagranicy, trzeba liczyć się z wieloma czynnikami, które wpływają na ostateczny koszt importu. Warto wziąć je wszystkie pod uwagę, aby móc ocenić skalę potencjalnego zysku i zwrotu z poniesionych inwestycji. Do elementów, które mają wpływ na koszt importu, zaliczamy:

  • ilość zamówionych produktów, waga i ich rozmiar,
  • cena za jedną sztukę importowanego produktu,
  • koszt transportu,
  • opłaty celne (zależne od rodzaju towarów i kraju ich pochodzenia),
  • dodatkowe opłaty (np. chęć znakowania produktów własną marką).

Opłata celna zwykle nie dotyczy importu z krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale obowiązuje w przypadku sprowadzania towarów z tzw. krajów trzecich (niebędących częścią UE). Na ostateczny koszt importu wpływa również wysokość opodatkowania VAT, którą uiszcza importer oraz opłaty, występujące w określonych sytuacjach, jak: dodatkowy przewóz towarów z portu morskiego do siedziby firmy przedsiębiorcy w przypadku wyboru statku, jako głównego środka transportu. Ponadto, importer może zechcieć ubezpieczyć transportowany ładunek. Koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj 1% wartości zakupionych towarów.

Ile kosztuje import z Chin do Polski?

Chiny to jeden z głównych partnerów importowych polskich przedsiębiorców. Coraz więcej firm korzysta z tańszej produkcji określonych dóbr w chińskich fabrykach. W połączeniu z korzystnymi formami transportu można znacząco obniżyć koszty produkcji, a następnie uzyskać większy zwrot z inwestycji.

Na koszt importu z Chin do Polski mają wpływ nie tylko czynniki, które zostały już wymienione wcześniej. W ostatecznej kwocie należy jeszcze uwzględnić m.in.: rejestrację znaku towarowego w Chinach, tłumaczenie dokumentów czy prowizję dla firmy pośredniczącej, która może zająć się wszelkimi formalnościami w imieniu importera.

W przypadku importowania towarów z Chin do Polski znaczącą rolę w końcowym koszcie odgrywa wybór środka transportu.Transport lotniczy jest najdroższy, ale również najszybszy. Transport morski jest najtańszy, ale najdłuższy. Z kolei transport kolejowy jest tańszy i wolniejszy niż lotniczy, ale droższy i szybszy niż morski.

ile kosztuje import z chin do polski

Jak obniżyć koszty importu?

Obniżenie kosztów importu nie jest łatwe, ale możliwe. Najważniejszą rolę odgrywają właściwe wybory w zakresie wyboru środka transportu oraz partnera handlowego. Warto również zwrócić uwagę na wszystkie rozliczenia celne i podatkowe: łatwo popełnić w nich błąd, który może skutkować przymusem uiszczenia kar finansowych lub nałożeniem sankcji.

Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na pomoc firm pośredniczących, które nie tylko zajmują się wszelkimi formalnościami, ale również pełnią funkcję przedstawicieli, nie rzadko w kraju, z którego jest importowany towar. W rezultacie przedsiębiorcy zyskują pewność, że na miejscu produkcji lub załadunku znajdują się ludzie, którzy doglądają i sprawdzają jakość, wykonywanych czynności.

W LIMPO mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: nie wymieniaj złotówek na inną walutę (w której będziesz płacić za import) w ostatniej chwili, ale zrób to wcześniej, aby nie stracić na niekorzystnym przewalutowaniu. Uzyskane pieniądze możesz natomiast trzymać na koncie walutowym i czekać, aż będziesz mógł zapłacić nimi za importowane produkty.

koszt importu

Ile wynosi koszt importu towarów z zagranicy?

Ostateczna cena importu towarów z zagranicy nie jest do końca jasna, ponieważ zawiera wiele czynników, które zmieniają jej wartość. Na koszt wpływa, chociażby: ilość produktów, ich cena, wybór środka transportu, opłaty celne i podatkowe, a także dodatkowe usługi. Warto jednak podkreślić, że koszt importu towarów jest inwestycją, która może się wielokrotnie zwrócić przedsiębiorcy. Czy tak się stanie, zależy od wielu decyzji biznesowych. Jeśli jednak nie spróbujesz, nigdy się nie przekonasz!

udostępnij
strzałka do góry
Usługi
01
04
img

Sprowadzimy do Polski każdy towar z dowolnego miejsca na świecie przy minimum formalności dla klienta.

img

Wyprodukujemy dowolny produkt według pomysłu klienta i wybierzemy fabrykę, gdzie jakość spotyka się z dobrą ceną.

img

Pomagamy wyróżnić się na rynku i znakujemy importowane lub produkowane towary marką naszych klientów.

img

Dostarczamy polskie produkty w dowolne miejsce na świecie.