MENU
BLOG

Jaki rodzaj transportu wybrać w imporcie towarów?

Celem importowania towarów z zagranicy jest najczęściej oszczędność gotówki na produkcji, uzyskanie wysokiej jakości produktów i zysk na sprzedaży. Aby zrealizować wszystkie założenia, kluczowy jest wybór właściwego środka transportu. Do najpopularniejszych i najlepszych zaliczamy transport: drogowy, kolejowy, lotniczy i morski. Każdy z nich ma niewątpliwie mnóstwo zalet i właściwości, determinujących ostateczną decyzję. Jednak, jaki rodzaj transportu wybrać w imporcie towarów, którymi Ty się zajmujesz?

Co to jest transport?

W ujęciu encyklopedycznym transport oznacza wszystkie czynności, które powodują fizyczne przemieszczanie się towarów, zwierząt lub ludzi. Z perspektywy ekonomicznej transport to świadczenie odpłatnych usług, których celem jest przewiezienie danego ładunku z punktu A do punktu B w nienaruszonym stanie.

Transport wchodzi w skład branży TSL: Transport-Spedycja-Logistyka.

rodzaj transportu w imporcie towarów

Transportu można podzielić na wiele rodzajów, zależnych od czynnika, który jest brany pod uwagę. Tym sposobem transport może być: krajowy i międzynarodowy (ze względu na miejsce pełnionej usługi), pasażerski i towarowy (ze względu na transportowany ładunek), a także bliski, średni i daleki (ze względu na pokonywaną odległość).

Jednym z najważniejszych podziałów transportu w imporcie jest ten, który jest określany na podstawie wyboru środka transportu. W rezultacie wyróżniamy transport:

  • drogowy,
  • kolejowy,
  • morski,
  • lotniczy.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj transportu wybrać w imporcie towarów, należy wziąć pod uwagę takie elementy jak: rodzaj importowanych produktów, ich rozmiar i waga, miejsce, z którego są sprowadzane, a także koszt i oczekiwany czas transportu.

Transport drogowy

Transport drogowy – ze względu na rozwiniętą sieć dróg – jest jednym z popularniejszych sposobów na przewóz ładunków. W tym celu korzysta się ze specjalistycznych naczep typu: chłodnie, cysterny, kurtyny lub firanki. Jego zaletą jest możliwość dotarcia do wielu miejsc oraz szansa na realizowanie transportu nawet dla małych firm.

Niestety pewnym ograniczeniem transportu drogowego są jego koszty, wpływ na środowisko, czas przejazdu i pojemność ładunkowa.

Ze względu na ceny paliwa nie jest to najtańszy środek transportu ze wszystkich nam znanych. Co więcej, spalanie zatankowanego paliwa nie ma najlepszego wpływu na środowisko. Kolejnym ograniczeniem jest mniejsza pojemność ładunkowa w porównaniu do, chociażby: samolotu lub pociągu. Transport drogowy – choć jest popularny – nie jest raczej wykorzystywany w imporcie towarów z odległych krajów jak Chiny. Co więcej, do niektórych krajów nie jest w stanie nawet dotrzeć (np. USA, Kanada, Indonezja)!

transport drogowy

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest wciąż relatywnie młodym środkiem transportu, który dopiero od niedawna zaczął być częściej wykorzystywany w sprowadzaniu towarów z odległych krajów. Nic w tym dziwnego, skoro transport kolejowy zdaje się świetną alternatywą między samolotem a statkiem.

Z jednej strony w ekonomiczny sposób przewozi duże ilości ładunków (zwłaszcza tzw. przesyłek drobnicowych oraz kontenerów) niższym kosztem niż transport samolotowy, a z drugiej średni czas transportu wynosi od 14 do 21 dni, czyli szybciej niż transport morski.

transport kolejowy

Co więcej, na korzyść transportu kolejowego przemawia również rozwijająca się sieć połączeń między Polską a najważniejszymi partnerami handlowymi jak, chociażby: Chiny (z których polscy przedsiębiorcy importują towary o wartości przekraczającej 75 mld złotych) czy Holandia (z których wartość importowanych towarów wynosi ponad 50 mld złotych).

Ten rodzaj transportu może poruszać się tylko po wytyczonych trasach i trakcjach kolejowych, co rodzi konieczność przeładunku towarów w określonych miejscach. Transport kolejowy – ze względu na wciąż ograniczoną liczbę tras – nie jest również w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, z których są importowane towary.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele firm, zajmujących się pośrednictwem w transporcie i obsługą poszczególnych procedur (np. odprawą celną lub ubezpieczeniem towaru). Dzięki nim transport kolejowy staje się zdecydowanie prostszy i bezpieczniejszy!

Transport lotniczy

Transport lotniczy to bez wątpienia najszybsza forma importowania towarów z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. Ponadto dane statystyczne pokazują, że jest ona najbezpieczniejszą względem innych form transportowania. Co więcej, dzięki ogromnemu zasięgowi transport lotniczy jest z powodzeniem wykorzystywany w imporcie towarów na trasach transatlantyckich, łączących Europę ze Stanami Zjednoczonymi lub Japonią.

transport lotniczy

Uśredniona waga jednorazowego ładunku, jaką jest w stanie zabrać samolot, wynosi około 120 ton. Transport lotniczy jest bardzo popularny w imporcie towarów luksusowych i szczególnie wartościowych ze względu na bezpieczeństwo przewozu.

Wybierając tę formę transportu, trzeba niestety liczyć się z wyższymi kosztami, w porównaniu do pozostałych środków. Ze względu na to, że samolot jest bardzo szybką i specjalistyczną formą transportu, wymaga wykorzystania, chociażby: ekspertów od nawigacji czy obsługi naziemnej, co z kolei generuje większe koszty transportu.

Transport morski

Transport morski jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy importują towary z innego kontynentu i szukają najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Ze względu na swoją specyfikę transport morski jest relatywnie najtańszą opcją, ale równocześnie najdłuższą. Średni czas oczekiwania na towar z Chin do Polski wynosi od 35 do 50 dni.

Transport drogą morską wykorzystuje różne rodzaje statków (np. kontenerowce, drobnicowce), dzięki którym jest możliwy przewóz towarów o dowolnej masie, rozmiarze oraz właściwościach. W rezultacie można jednorazowo przewieźć ogromną ilość ładunku, co przekłada się na niższą cenę transportu.

transport morski w imporcie towarów

Warto zaznaczyć, że wybór drogi morskiej wiąże się z koniecznością dostarczenia towaru do portu: drogą lądową, kolejową lub powietrzną. Choć cała procedura może wydawać się skomplikowana, całym procesem zajmują się firmy, wyspecjalizowane w organizacji załadunku, transportu i potrzebnej dokumentacji. W LIMPO wspieramy naszych klientów na każdej płaszczyźnie, zapewniając profesjonalne wsparcie i bezpieczny import towarów.

Jaki rodzaj transport wybrać w imporcie towarów?

Wyróżniamy 4 najpopularniejsze rodzaje transportu, wykorzystywane w imporcie towarów:

  • Transport drogowy jest wykorzystywany w przewozie ładunków, ale najczęściej na relatywnie krótszych odległościach.
  • Transport lotniczy jest z kolei jednym z droższych, ale też najszybszych i najbezpieczniejszych.
  • Transport morski wiąże się z niskim kosztem, ale dłuższym czasem oczekiwania.
  • Transport kolejowy jest natomiast świetną alternatywą między drogą powietrzną a morską.

Każdy z powyższych środków transportu posiada mnóstwo zalet i unikalnych cech. Wybór powinien być determinowany oczekiwanymi kosztami, czasem przewozu, bezpieczeństwem, a także specyfiką importowanych towarów. Bez względu na wybór, LIMPO pomoże Ci w sprowadzeniu dowolnych przedmiotów do Polski z każdego miejsca na świecie!

udostępnij
strzałka do góry
Usługi
01
04
img

Sprowadzimy do Polski każdy towar z dowolnego miejsca na świecie przy minimum formalności dla klienta.

img

Wyprodukujemy dowolny produkt według pomysłu klienta i wybierzemy fabrykę, gdzie jakość spotyka się z dobrą ceną.

img

Pomagamy wyróżnić się na rynku i znakujemy importowane lub produkowane towary marką naszych klientów.

img

Dostarczamy polskie produkty w dowolne miejsce na świecie.